XXXIII OGÓLNOPOLSKIE NAUCZYCIELSKIE DNI PAMIĘCI I POKOJU
30 kwietnia 2018
23 kwietnia 1941 roku w KL Auschwitz w czasie wieczornego apelu esesmani dokonali selekcji dziesięciu zakładników w odwet za ucieczkę więźnia z Bloku 2. Nieoczekiwanie z szeregu wystąpił Marian Batko (nr obozowy 11795) i dobrowolnie oddał życie za młodego chłopca przeznaczonego na śmierć – Mieczysława Pronobisa. Marian Batko przeżył w celi śmierci w podziemiach Bloku 11 cztery dni. Zmarł 27 kwietnia 1941 r.
Marian Batko przed wojną był nauczycielem matematyki i fizyki w chorzowskim gimnazjum. W czasie wojny brał udział w tajnym nauczaniu. Został aresztowany w Krakowie i osadzony w więzieniu na Montelupich, następnie przewieziony do Auschwitz.
W 1986 r. Teresa Bogacz prezes Okręgu ZNP w Bielsku-Białej zainaugurowała Dni Pamięci i Pokoju, aby uczcić pamięć nie tylko Mariana Batki, ale wszystkich pomordowanych pedagogów w czasie drugiej wojny światowej. 27 kwietnia każdego roku nauczyciele ze Śląska i Małopolski spotykają się w KL Auschwitz oddając hołd poległym i pomordowanym nauczycielom w czasie drugiej wojny światowej w obozach zagłady, gettach, łagrach, innych miejscach kaźni i masowej egzekucji. Uroczystości organizuje Zarząd Oddziału ZNP w Bielsku – Białej oraz Zarząd Okręgu Śląskiego ZNP. Od Bramy Głównej pod Ścianę Śmierci w Marszu Milczenia wyrusza kolumna złożona z nauczycieli i młodzieży. Przedstawiciele Zarządu Głównego ZNP, Zarządu Okręgu Śląskiego ZNP, Zarządu Okręgu Małopolskiego ZNP oraz Oddziałów ZNP składają kwiaty i oddają hołd pomordowanym pod Ścianą Śmierci, w Bloku XI, pod Tablicą Pamiątkową, ufundowana przez ZNP w 1959 r. oraz pod tablicą poświęconą pamięci Mariana Batki w Bloku XV.
O godzinie 13.00 uroczystości kontynuowane są na terenie Birkenau, gdzie wręczono także nagrodę „IKAR” Rzecznikowi Praw Obywatelskich Adamowi Bodnarowi, przyznawaną za szczególne dokonania w działaniach na rzecz wychowania w tolerancji i pokoju.
W tym szczególnym dniu o godz. 10.00, przed uroczystościami na terenie Muzeum Auschwitz, oświęcimscy związkowcy tradycyjnie spotkali się pod Tablicą Pamięci na Specjalnym Ośrodku Szkolno –Wychowawczym przy ul. Kościelnej, oddali cześć nauczycielom Ziemi Oświęcimskiej, którzy zginęli za wolną i niepodległą Polskę.
W tym roku towarzyszyła nam przepiękna słoneczna aura, a wiosenną atmosferę potęgowały krzewy bzu kwitnące wokół obozowych bloków.
Nauczyciele nie zapomną!