SEiR zaprasza na wycieczkę do Nikiszowca i Sosnowca – 25 marca 2025
19 lutego 2025
Komisja Krajoznawczo-Turystyczna Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP organizuje wycieczkę do Nikiszowca i Sosnowca.
Termin: 25 marca 2025 r. (wtorek) godz. 8.00-15.00
Program
Zwiedzanie Nikiszowca z przewodnikiem – rodowitym Ślązakiem, czas na kawę; przejazd do Sosnowca; zwiedzanie z przewodnikiem Pałacu Dietla, spacer po ogrodzie. Powrót do Oświęcimia.
Koszt wycieczki: 100 zł obejmuje zwiedzanie z przewodnikiem, bilet wstępu, przejazd autokarem, ubezpieczenie, parking.
Termin zgłoszeń: do 11.03.2025r.
Wycieczka odbędzie się w przypadku zgłoszenia min. 20 osób.
Osiedle robotnicze Nikiszowiec stanowi unikatowy i w pełni zachowany przykład zabudowy patronackiej. Składa się z zespołu dziewięciu ceglanych bloków zabudowy mieszkaniowej posiadających zróżnicowane detale architektoniczne, nad którym dominuje bryła neobarokowego kościoła św. Anny. Nikiszowiec, podobnie jak sąsiedni Giszowiec, znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Układ urbanistyczno-przestrzenny osiedla robotniczego został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych w 1978 roku, a w 2011 roku stał się jednym z pomników historii.
Pałac Henryka Dietla został wzniesiony na przełomie wieku XIX i XX. Obiekt jest bardzo cennym zabytkiem z uwagi na wyjątkowe wnętrza, które zachowały się w prawie nienaruszonym stanie.
Szczególną uwagę przyciąga sala balowa, która wykonana jest w stylu Ludwika XV. Ściany są zdobione lustrami i sztukateriami. Drugim co do wielkości pomieszczeniem budynku jest jadalnia gdzie można podziwiać przepiękne kredensy. Warto zobaczyć łazienkę, będąca tak naprawdę ogromnym salonem kąpielowym. Nie ma takiej drugiej na całym świecie. To tu kręcone były sceny z Johnem Malkovichem, który w filmie Lecha Majewskiego wcielił się w rolę najbogatszego człowieka na Ziemi. Tutaj też roznegliżowane panny pielęgnowały swoje ciała w filmie „Między ustami a brzegiem pucharu”. Swoje trzy grosze dołożył też Maciej Maleńczuk.